pennywlesser pennywlesser
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen (12) donuts cost $8.40. What is the cost per donut?

Respuesta :

studentsebastian07 studentsebastian07
  • 25-03-2021
I think the answer is 100.8
Answer Link
ytzelix ytzelix
  • 25-03-2021

Answer:

$0.70 is the cost per donut.

Step-by-step explanation:

Divide the cost (8.40) by 12 uwuwu.

Answer Link

Otras preguntas

The area of a rectangle is 256.5m.  If the length is 18m what is the perimeter of the rectangle?
Jeanne makes hair bows to sell at the craft fair.  Each bow requires 1.5 yards of ribbon.At the fabric store, ribbon is sold by the foot.  If Jeanne wants to ma
Write a paragraph in Spanish about what your ideal holiday is... Please help me only need 5/6 lines
A researcher calculates the expected value for the number of girls in three births. He gets a result of 1.5. He then rounds the result to 2, saying that it is
What is 8/12 reduce to its lowest term
what number can 13 and 7 go into?
the town of winters has a total population of 4026. if 1342 children lived in winters rounded to the nearest whole percent. what percent of the population are c
what is the relationship between a fundamental note and its overtones ?
Trigonometry pile up. Anyone mind helping me out with this one?Trigonometry is not my strong point. Thanks!
Jeanne makes hair bows to sell at the craft fair.  Each bow requires 1.5 yards of ribbon.At the fabric store, ribbon is sold by the foot.  If Jeanne wants to ma