sawpuppies sawpuppies
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better buy: 4 for $2.00 or 6 for $2.50

Respuesta :

whatsmyageagain whatsmyageagain
  • 24-03-2021

Answer:

6 for 2.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
cad311
cad311 cad311
  • 24-03-2021
find the price of one for both
$2.00 divide by 4 is $0.5
$2.50 divide by 6 is $0.42

so 6 for $2.50 is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

In which one of the following sentences is the semicolon used correctly? A. Donald has three sisters; Carla, Donna, and Maggie. B. Whenever I feel afraid; I thi
Help solve this picture
The Cuban Revolution resulted in A) increased trade with the United States. B) a Cold War ally with the United States. C) a government that soon adopted com
A 1200kg car moving at 25m/s has the brakes applied with a deceeration of 8.0m/s^2. How far does the car travel before it stops?
The number 57,733 contains two sets of digits in which one,digit is ten times as great than the other.What are the values of the digit in each set
a quadratic equation with a negative discriminant has a graph that ? plz help
if W = {positive integers} and subset Z = {positive integers divisible by 5}, what is Z′? {1, 2, 3, 4, …} { } {5, 10, 15, 20, …} {1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 1
Which is bigger 3/7 or 2/5
one fourth of the opposite of the difference of five and a number is less than 20
Do heavier objects fall slower than lighter things?