Respuesta :

Answer:

should be 3.07 (when rounded to the nearest  hundredth)

Step-by-step explanation:

Answer: $3.08 per pound of strawberries.

Unit price is 3.08/1

Step-by-step explanation: The unit price is how much 1 point of strawberries cost.

To find the unit price divide 20 by 6.5.

20/6.5 = about $3.08.