gisellebarajas08
gisellebarajas08 gisellebarajas08
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

12 pounds of rock costs $35.40, How many pounds of rock could you get for $44.25?

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 24-03-2021

Step-by-step explanation:

35.40 ÷12 = 2.95 per pound

44.25 ÷ 2.95 = 15.15 pounds

Answer Link

Otras preguntas

i need help for my little sister: which of the following can be both a singular and an object pronoun? a) he b) it c) she d) hers
If a bullet loses 1/nth of its velocity while passing through a plank,then no of planks required to stop the bullet is?
describe the transformation required to obtain the graph of the given function from the basic trigonometric grapg y=cscx-10
which value is a solution of the equation 3-2x=-5?
PLZ HELP!!!! In the True Confessions Of Charlotte Doyle, how would you describe Charlotte at the beginning of the story???
True or false: The Bay of Pigs invasion was a disaster because Kennedy failed to send in air support, and the expected uprising never occurred.
In a particular class, the probability of a student having blue eyes is 0.3, of having both blue eyes and blonde hair is 0.2, and of having neither blue eyes no
Which of the following is an example of a basic requirement for a fulfilling career? A.Free time during the workday B.Consistent leadership change C.Constant r
Ok if Dan made 1412.42 and Aaron made 1187.92 And total amount of fuel for the truck was 418.91 how do fuel do I deduct for each driver? They both driving the s
Prove that A is in the subset B if P(A) is in the subset P(B)