27monserea 27monserea
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

A blizzard at Dairy Queen costs $3.00. Which graph best represents the cost of buying blizzards?

A blizzard at Dairy Queen costs 300 Which graph best represents the cost of buying blizzards class=

Respuesta :

CourtneyJo0410
CourtneyJo0410 CourtneyJo0410
  • 23-03-2021

Answer:

Option 4

Step-by-step explanation:

For every blizzard you buy you pay 3 more dollars. Therefore, if you get 2 blizzards it is $6. 3 blizzards is $9. And so on......

Answer Link
scrappywilbur1111 scrappywilbur1111
  • 23-03-2021
option one. this is because for every one blizzard it is 3 dollars
Answer Link

Otras preguntas

the transfer of goods, crops, and diseases between New and Old World societies after 1492 How was it called?
Two angles are complementary. They have measures of (7x + 2)° and (3x – 2)°, respectively. What is the value of x?18090910
if a sum borrowed under compound intrest doubles itsef in 10 years, when will it become four fold?
how do you add fractions wiyh improper fractions
what skills do strong academic writers possess
Define unit of electric work (JOULE) in relation to quantity of charge and potential difference.
Alyssa is selling bags of peanuts to raise money for a fundraiser. So far, she has sold 36 bags of peanuts. This is 45% of her goal. What is Alyssa ' s goal
What is the difference between electric motor and electric generator?
In monocots the endosperm is a large portion of the seed, while in dicots this structure is virtually absent. Explain the absence of the endosperm in dicots
Explain why hydrogen and oxygen are considered elements whereas water is not considered an element.