anyyawade6956 anyyawade6956
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

A customer pay 72$ for 18 sandwiches. If each sandwich cost the same amount , what is the cost per sandwich, in dollars?

Respuesta :

WhitePanther
WhitePanther WhitePanther
  • 23-03-2021

Answer:

Each sandwich costs 4$.

Step-by-step explanation:

To find the answer we will divide 72$ by 18 and we get 4$.

Answer Link
AlexanderTheGreat41 AlexanderTheGreat41
  • 23-03-2021

The number of sandwiches and the total price of sandwiches are directly proportional.

Cost of 18 sandwiches = $72

Cost of 1 sandwich = $72/18

= $4

Hence the cost of 1 sandwich is $4.

Answer Link

Otras preguntas

how did the location of a farm in the southern colonies affect the kind of crops grown there
a trampoline has an area 49pie square feet. what is the diameter of the trampoline
In this parallelogram, the measure of     angle b    exceeds the measure of   angle a by 30        What is the measure of  angle c
A student notices that an inflated balloon gets larger when it is warmed by a lamp. Which best describes the mass of the balloon as a result of this change?   A
18/15 into a mixed number
how are tears a example of irreducible complexity? and why could it have not happened through evolutionary processes?
How do I simplify by combining these numbers -3x - 5y + 2x + 10y
how are tears a example of irreducible complexity? and why could it have not happened through evolutionary processes?
Malika's rectangular garden is enclosed with 24 m of fencing.What is the least possible area of Malika's garden?What is the greatest possible area?
Which state that borders Kansas has tall mountains?