kaylynnclark5618 kaylynnclark5618
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rate Ann bought 17 ribbon . The ribbon cost $3 per metre. How much did ann spend on the ribbon

Respuesta :

andromache andromache
  • 28-02-2021

Answer:

the amount spend on the ribbon is $51

Step-by-step explanation:

The computation of the amount spend on the ribbon is shown below:

= Total ribbons bought × ribbon cost per meter

= 17 × $3

= $51

Hence, the amount spend on the ribbon is $51

Answer Link

Otras preguntas

Which were the first artistic representations created by humans?
what fraction is less than 5/6 and has denominator of 8
In developing a marketing plan for a catering business you'll want to include a display as in the yellow pages because
Jenny charges $9.15 an hour to babysit toddlers and $7.45 an hour to babysit school-aged children, If jenny babysat toddlers for 9 hours and school-aged childre
Why did Puritans choose to live in communities rather than on individual farms?
A repair bill for your car is $553. The parts cost $265. The labor cost is $48 per hour. Write and solve an equation to find the number of hours t of labor spen
V/W=9+Z, solve for W
In Buddhism, the __________ provides a set of concepts to improve life and reach enlightenment. a. Torah b. Bible c. Qur’an d. Eightfold Path
Explain how you know 12.6, 3.1, 5.4, greater than 20
how do you express to 24.357 in unit form