Respuesta :

Answer:

Yes, it is proportional.

You know because if you do $9/3 lbs that = 9/3 = $3 per pound

and

if you do $1.50/0.5 lbs = 1.5/0.5 = $3 per pound

Both of them are $3 per pound, so it is proportional.