368340 368340
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

$3.50 for 1/2 pound of cheese whats the cost for 1 pound

Respuesta :

marinl5918
marinl5918 marinl5918
  • 26-02-2021

Answer:

7 dollars

Step-by-step explanation:

Because 1/2 a pound is half of 1 pound and 3.50 is the value of half that pound, you can add 3.50 to 3.50 to get 7 dollars which is the value for 1 pound

Answer Link

Otras preguntas

an atom is chemically stable when it’s outer_____ is completely filled with _____.
How was the island of Guadalcanal a useful resource in the war? It provided the US military with natural resources, including oil and tin. The island had an
What are the interactions of the nervous and muscular system? Please put a detailed answer! :(
According to the reading, how old was Venture when he was enslaved?
Mary owned n sheep and Sam had exactly 4 times as many sheep as Mary. Mary buys 17 extra sheep and Sam sells 8 of his sheep. Sam still has more sheep than Mary.
Passing through the coordinate (10,12) parallel to y=6
What would the end behavior be? I know what the x-intercepts are.
According to the reading, how old was Venture when he was enslaved?
Which of the following is a characteristic of plant cells but not of animal cells? A. eukaryotic cells B. prokaryotic cells C. cell wall D. multiple cells
What role did Henry Bellmon play in the Nixon impeachment trial?