boogs050709 boogs050709
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A two pound bag of
apples costs $5.00. How
much would it cost to
purchase 10 pounds of
apples?

Respuesta :

Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
rlaura1738 rlaura1738
  • 25-02-2021
Two pounds=5.00
One pound= 5/2 = 2.05
10 pounds= 2.05 *10 =20.05
Answer Link

Otras preguntas

Which two lines in this excerpt from Tolstoy's The Death of Ivan Ilyich demonstrate that Gerasim is a character foil to Ivan Ilyich? But he had never had the sp
The wheels of a skateboard roll without slipping as it accelerates at 0.40 m/s2 down an 85-m-long hill. Part A If the skateboarder travels at 1.8 m/s at the top
the rule of law is responsible for the constitutional principle that laws do not apply to government leaders. no person is free to ignore the law. laws must be
It shows 2 inches an hour for 5 hours in Pittsburgh, PA, How many inches fell in total over those 5 hours?
Assume the amount of caffeine extracted from 8 fluid ounces of coffee brewed in a drip machine is normally distributed. On average, 100 mg of caffeine is extrac
What is the measure of the supplementary angle of the 65˚ angle? A.50˚ B.40˚ C.130˚D.310˚
You are the president of Business Society in your university. There is anupcomingevent on business communication and you are looking for a speaker from the same
√5 (6 - 4·√3) I need this simplified
Which best describes nuclear fission? A nucleus spontaneously splits and absorbs energy. Two nuclei spontaneously combine and absorb energy. A nucleus collides
Just need help on task 2