zr107232
zr107232 zr107232
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nevia spent 0.75 on 1.5 pounds of bananas. At, this rate, how much will 6 pounds of bananas cost?

Respuesta :

lynzeezebo lynzeezebo
  • 25-02-2021
It will cost 12 dollars because you divide .75 by 1.5 to find the price per unit then you multiply by 6
Answer Link
Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

3.00

Step-by-step explanation:

6.0 / 1.5 = 4

0.75 * 4 = 3.00

Answer Link

Otras preguntas

The simple interest formula i equals p times r times t gives the interest earned on an investment of p dollars at interest rate r for a time of t years. how muc
A number between 1 and 20 that has exactly 5 factors
What occurred to deter further invasion of Egypt after the Hyksos from Syria invaded and took control during the Middle Kingdom?
Length in inches 2.5 length in cm is 6.25 what is the ratio
Did Mexico have more immigrants than Japan and China combined?
Find the difference of 65 and 49
In which non-Spanish speaking country do many people speak Spanish?
Im really stook does any one know 6÷3/5
Which sentence uses apostrophes and end punctuation correctly? A. Didn't you see the new robins' nest in the tree? B. Di
"Those who stand for nothing fall for anything" meaning