reemakateeb998 reemakateeb998
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Hannah bought one pound of strawberries for $5.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

Hasan169
Hasan169 Hasan169
  • 26-02-2021

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

we know that,

1 pound= 16 ounce

so,16 ounce strawberries cost's=5.60$

∴1 ounce strawberry cost's=5.60/16$

                                           =0.35$

Answer Link

Otras preguntas

integers: 11×11÷[-11÷{12-(13-12)}]​
(Technical terms) The classification computer into five distinct phases.​
This is my second time posting this can anyone help me PLZ !!
The highest authority figure in each colony was the
What are some facts that people might want to move to New France?
A ________is a category of literature such as Fiction, poetry, short stories, or non-fiction. A. Prose B. Text C. Genre D. Fiction
Which expressions correctly show a subtraction problem rewritten as an addition problem? Select all that apply. please help
What an RRD in computer?
Simplify each expression completely.7[3+2(x-4)-6(x-4)]
Mrs. Gregg is a 55-year-old widow who has had an active career as a lawyer. She is an avid reader. She is an independent woman who has had to adapt to many chan