eatpito eatpito
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are advertised as $3 for 2 pounds. How much will it cost for 6 pounds of apples?

Respuesta :

karinasan0427
karinasan0427 karinasan0427
  • 25-02-2021
$9 because you do 3+3+3
Answer Link
theom0904 theom0904
  • 25-02-2021
3$ = 2 pounds 9$ = 6 pounds
Answer Link

Otras preguntas

Recite pi to the 20th digit please.
Does eye color affect peripheral vision?
"I am the grass" is an example of which figure of speech? metaphor, simile, personafication or hyperbole
what can I do if my mouse on my laptop keeps freezing on me for 5 minutes
explain how you can find the lengths of the two legs of a 30 60 90 degree triangle in radical form if you are given the length of the hypotenuse
As an African- American living in the south in the 1950s, describe FOUR ways you were treated as a "second class citizen"
Rather than illustrate exactly what is written, which of the following did Maurice Sendak recommend? A. Creating drawings that help the reader understand the t
In "A Just Judge," what can be concluded about the peasant and the oil merchant? A. Neither man is guilty. B. They are both disguised. C. They are both dish
Conception occurs when a cell from the father a cell from the mother.
30% of the cars sold by Car Dealer A were blue. 50% of the cars sold by Car Dealer B were blue. Which statement must be true? If both dealers sold the same numb