martynakus100
martynakus100 martynakus100
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Bonnie buys 4 ounces of loose-leaf tea as a gift. The total cost of the tea is $25.00. Use the equation 4t = 25. How much does each ounce of tea

Respuesta :

NoNameWasGiven
NoNameWasGiven NoNameWasGiven
  • 25-02-2021

Answer: 6.25

Step-by-step explanation:

4t = 25

=> t = 25 /4

=> t = 6.25

Answer Link
demeodonovan demeodonovan
  • 25-02-2021
6.25 to your question
Answer Link

Otras preguntas

A person who weighs 240 pounds burns 180 calories per mile of running. If a person burns thirty-six calories by running one mile, how much does the person weigh
After we saw the movie, we went to the coffee shop. What type of sentence is this? A. Compound B. Complex C. Run-on D. Simple
What is the total displacement of a child who walks 4 m south , 2 m north ,5 m south , 5 m north
What set of reflections would carry hexagon ABCDEF onto itself? a. y=x, x-axis, y=x, y-axis b. x-axis, y=x, x-axis, y=x c. y-axis, x-axis, y-axis d. x-axis,
Proteins, carbohydrates, and lipids are examples of biological ____________. molecules nucleic acids particles cells
What steps were taken by andrew jackson to resettle the american indian tribes east of the mississippi?
How was the government involved in the Homestead Act of 1862?
When a region of dna must be repaired by removing and replacing some of the nucleotides, what ensures that the new nucleotides are in the correct sequence?
Before ascending the English throne in 1689, William and Mary ruled which country?
1. Which of the following best describes why web developers need web hosting servers A. Web hosting server that allow the site to be accessible to others onl