ariannaludwig09 ariannaludwig09
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


I bought my mom a pack of masks for Christmas. The cost of the 3-pack was $10.95. How much did each mask
cost?

Respuesta :

nishamystica
nishamystica nishamystica
  • 24-02-2021

Answer:

$3.65

Step-by-step explanation:

You spent $10.95 for a set of 3, to find the cost of each one individually you just divide the cost by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Wave speed?_____ Frequency?_____ Wavelength?_____
Find the Area of the figure below, composed of a rectangle and two semicircles. Round to the nearest tenths place. 13 10
Find the volume of a right circular cone that has a height of 6.2 in and a base with a radius of 12.4 in. Round your answer to the nearest tenth of a cubic inch
Sean is studying fungi in his lab. Each fungus produces specialized cells that develop into new, multicellular organisms that are genetically identical to the p
Mary is shopping in Joe's Hardware Store when a nail gun in use by Oscar, one of the store's employees, fires without warning and hits Mary in the leg. Joe chec
who want to teach me for be a hacker im a good boy
Which of the following are four characteristics of an entrepreneur? O Impulsive; Passionate; Risk-Taker; Self-Centered О Innovative; Passionate; Self-Confident;
Which statements about Alexander Pope’s An Essay on Man are accurate? Check all that apply.
The greatest common factor of two numbers is 4. The sum of the numbers is 76. What are the two numbers? O A) 14 and 52 OB) 12 and 54 OC) 38 and 48 OD) 24 and 52
if you know how to do this pls help thankyou!