LowkeyyLia
LowkeyyLia LowkeyyLia
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

a shop sells fruit chen pays 2.35 megan buys 2 apples and 1 banana she pays 1.25 how much does one banana cost​

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 01-03-2021

Answer: £1.10

Step-by-step explanation:

Heres the complete question:

A shop sells fruit. Chen buys 2 apples and 3 bananas. He pays £2.35. Megan buys 2 apples and 1 banana. She pays £1.25. How much does one banana cost​?

Let the cost of one apple be a.

Let the cost of one banana be b.

Therefore, we can form the question into an equation as:

2a + 3b = 2.35

2a + b = 1.25

Subtract the equation from one another.

2b = 2.20

b = 2.20/2

b = 1.10

Therefore, a banana cost £1.10

Answer Link

Otras preguntas

You deposit $600 in a savings account. The account earns 10% simple interest per year. a. What is the interest earned after 10 years?
what is the different of the complex number ? (3+7i)-(-4-2i)
Whenever diploid populations are in hardy-weinberg equilibrium at a particular locus
After initial investigation into this topic, you suspect that several problems you identified in your scope statement might not be worthy of further investigati
Why can we see light from a lightbulb?
How does public education showcase the complexity of federalism
what is answer to question I cant be bothered doing anything ​
Explain the major differences between the north and the south that led to the civil war
Due to differences in clinicians’ interpretations of case studies, many cite __________ as one of the major faults of psychodynamic theories. A. sexism B. lack
Anyone know this? Please help