L0SERR4T
L0SERR4T L0SERR4T
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 cakes cost $96, how much will 11 cakes cost?

Respuesta :

chantalsenior chantalsenior
  • 24-02-2021
96 divided by 6 is 16, so each cake costs $16. 16 x 11 = 176, so 11 cakes will cost $176
Answer Link
kjdrgijl15 kjdrgijl15
  • 24-02-2021

Answer:

the answer is 176.

Step-by-step explanation:

you would divide 96 by 6 which is 16. and 16 is how much each cake cost. so then multiply 16 by 11 and you'll get 176. :)

Answer Link

Otras preguntas

Guys please help I rlly dk
A market analyst has projected that the cost of producing d dog leashes will be given by the polynomial 8,000 + 3.4d. The revenue generated from the sale of d d
Tamara was diagnosed with HSV-1 on her lip a week ago. Now, she is experiencing pain and itching surrounding a red, blisterlike sore on her hand where she had a
John adams wanted the president to have which controversial title?.
a cone with a radius of 12 units and a height of 6 units a sphere with a diameter of 12 units a sphere with a radius of 9 units 288 T a cylinder with a diameter
A. 5.5 B. 6.5 C. 55 D. 65
Can someone help me with this question? Thanks!
A figure is located at (2,0), (2,-2) and (6,0)
70 POINTS How did the Little Rock Nine change the United States? edemntum SELECT ALL THE WAYS- They helped African Americans desegregate public schools. They wo
(You do) If you have 47.2 mol of Na available, along with an excess of Cl₂, how many grams of NaCl can you produce? Equation: 2Na+Cl2=2NaCl