msage3959 msage3959
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

the local grocery store is running a special: three dozen eggs for 1.08 what is the cost per egg.

Respuesta :

heysistersadie
heysistersadie heysistersadie
  • 23-02-2021
33.3 cents

dozen=12
3 dozen=36
because 3x12=36
divide 36 by the cost of the eggs
36/1.08= 33.3
Answer Link

Otras preguntas

The Phoenicians learned their gold working skills from the ______________________.
What are the three parts of the brain?
The NAACP lawsuits challenging "separate by equal" schooling reached the Supreme Court in 1952 and were grouped under the title Brown V. Board of Education What
what is 1+4=5 2+5=12 3+6=21 what does 8 plus 11 equal
The ocean floor is covered with thick layers of _____,______, and ________.
I'm not sure about these 2 questions
Find the geometric mean x of each pair of numbers. 1.5 and 84
When buyers refuse to pay a product’s stated price or when improvements in other items or fashion changes reduce the appeal of the current merchandise, a retail
Read the scenario below and choose the best possible answer:There are a variety of types of Galapagos Finches. Each type of finch has a different type of beak.
what is an experimental curve?