bznajsvsmnshsiemb bznajsvsmnshsiemb
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

The telephone company purchased 192 yards of wire for $2,304 in January. They
plan on making a purchase of 400 yards in February. How much will the February
purchase cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 23-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

400yd($2304/192yd)=$4800

Answer Link
Ammar4405
Ammar4405 Ammar4405
  • 23-02-2021

Answer:

400 yards of wire will cost $4,800

Step-by-step explanation:

First find the cost per yard of wire by using the equation 2,304/192 which equals 12/1, which is $12 per yard of wire. Next multiply that by 400 to get $4800, which is the total February purchase cost.

Answer Link

Otras preguntas

the sum of two consecutive integers is 53
The earliest explorers were searching for wealth, not for a new home. True False
How does having a large sample in an opinion poll affect the results of the poll? a) it is more accurate, because using people’s opinions gives a stronger ind
Help me find the missing length pleaseeee
each letter represents a question answer
f(x)=x^2+9; f(x+3)evaluate the function at the given value of the independent variable and simplify
hey do you know the anwser4+9×2÷3-1
In a sport competition Alyssa was penalized -16 points in each of the 4 events how many points was she penalized in each event?
Please help help with this math problem
50 points i need help please and thank you!