leahautumn77
leahautumn77 leahautumn77
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 30 ounces of cereal costs $2.49, what is the cost per
ounce?

Respuesta :

382215
382215 382215
  • 23-02-2021

Answer:

the answer .08

Step-by-step explanation:

Answer Link
officiallykenya
officiallykenya officiallykenya
  • 23-02-2021

Answer:

0.08

Step-by-step explanation:

2.49 divided by 30 gives you 0.08 so it's 8 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Is technology an asset in a classroom?
What state has a northern border called the twelve-mile circle?.
HELPP will give brainiest!! ofccc I NEED THISS FASTT
A small submarine starts at –1,260 feet in relation to sea level. Then it descends 5 feet per minute for 12 minutes. What is the new position of the submarine i
A macaroni and cheese recipe calls for 2/3 of a 2 1/2 pound block of cheese. How many pounds are needed?
Most earthquakes happen
Being opportunity-focused means never lose sight of what?
Use the substitution method to solve the system of equations: y = 2x + 7; x = 9
The value in kj mol−1 for the enthalpy of combustion of propane is
Solve the following equation: