Knownasj Knownasj
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

The Liu family buys 20 pounds of chicken at the local market for $50. Which equation can be used to represent the cost,
C of buying x pounds of chicken at the same price per pound?
A
C = 20x
B.
C = 0.4x
O c.
C = 2.5x
O D.
C = 50x

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 24-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$50/(20 pounds) = $2.5/pound

C(x) = (x pounds)·$2.5/pound = $2.5x

Answer Link

Otras preguntas

whats the answer i have no idea and I'm really having a hard time
how to whistle please
Which of the following activities belongs on the top of the physical activity pyramid
What are the mental math steps to find 7(42)
0.0008235 in scientific notation
Find the constant of variation k for the inverse variation. Then choose the correct equation for the inverse variation.y = 4.5 when x = 3
What advice does Paul Bunyan's mother give him? A. "Go west, young man." B. "Never pick on anybody who isn't your own size, Son.
Endorphins are generated in the body during exercise, which leads to better emotional health. Please select the best answer from the choices provided. a. True
Quick Help, Long Division 3x+2 ÷9x^2-9x-10
what did the people's party believe would result from the government taking control of America's railroads and banks?