squarebowls
squarebowls squarebowls
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $6.45 a
pound, how much
would it cost to buy
three and a quarter
pounds of cashews?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2021

Answer:

$20.96

Step-by-step explanation: 6.45 times three equals 19.35 plus a quarter of 6.45 equals 1.6125 which you round to 1.61. So 19.35+1.61= 20.96

Answer Link

Otras preguntas

Point C is graphed on a number line at –7. Point D is 13 units away from point C on the number line. What could be the coordinates of point D?     Choose all an
IN THE 1900 HOW WERE THE US SENATE CHOSEN
Is 15f+9>5(5f+3) solvable? If so , what are the real numbers?
What is -3,1,-5,3,-1 from least to greatest?
Point C is graphed on a number line at –7. Point D is 13 units away from point C on the number line. What could be the coordinates of point D?     Choose all an
which is equivalent to (2-5i)(-2+5i)
The product of two consecutive multiples of 5 is 500.what are these numbers?
which of the following is equal to log 6a) log 2 + log 3b) log 2 -  log 3c) 2 log 2 + log 3d)2 log 2  - log 3
Factor each expression completely.
How did glaciers change the land of the northeast region?