Nadira1010
Nadira1010 Nadira1010
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME AND HURRY FOR BRAINLIEST I REALLY NEED YOUR HELP SO PLEASE DONT PLAY AROUND

PLEASE HELP ME AND HURRY FOR BRAINLIEST I REALLY NEED YOUR HELP SO PLEASE DONT PLAY AROUND class=

Respuesta :

centauron114 centauron114
  • 23-02-2021

Answer:

4

Step-by-step explanation:

divide each side by 700

=2800/700=700c/700

Answer Link
sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-02-2021

9514 1404 393

Answer:

  c = 4

Step-by-step explanation:

The equation has a constant on one side of the equal sign, and a variable term on the other side. Solve this by dividing both sides of the equation by the coefficient of the variable.

  [tex]2800=700c \qquad\text{given}\\\\ \dfrac{2800}{700}=\dfrac{700c}{700}\qquad\text{divide both sides by 700}\\\\4 = c \qquad\text{simplify}[/tex]

The value of c is 4.

Answer Link

Otras preguntas

how do you spell thoughs as in thoughs who believe
Paula is shopping for a party.she finds a pack of 6 rolls of streamers for $4.50. What is the cost of one roll of streamers ?
Essay on discovering the hero within myself
Which two nations turned to policies of isolation by the 17th century?
An investigation was carried out to determine which of three antibacterial soaps is most effective. Four petri dishes labeled A, B, C, and D were set up. The sa
The body gets rid of lactic acid in a chemical pathway that requires ___________. a. carbon dioxide b. oxygen c. amino acids d. hydrogen
A 36 ounce box of cornflakes cost 5.79$
Use models to find the unknown numbers. 254÷ blank =blank R4
List the four fundamental forces in nature
It costs $95 for 20 students to visit an aquarium. How much does it cost for 162 students?