Andrea had $43.50 to spend on groceries. After buying 4 boxes of cereal, she had $27.70 left. If each box of cereal costs the same amount, what is the price of one box of cereal.

Respuesta :

Answer:

$3.95 each

Step-by-step explanation:

43.50-27.70 = 15.80

15.80/4 = $3.95 each