stnthomas20 stnthomas20
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

. Amie buys 2 pounds of red grapes for $1.95 per pound. He buys 2 pounds of green grapes for $2.20 per pound.

Respuesta :

hahaecho
hahaecho hahaecho
  • 22-02-2021

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

$1.95×2= $3.90

$2.20×2= $4.40

$4.40+$3.90= $8.30

Answer Link

Otras preguntas

egested waste, All of the mass of the ingested grass is not accounted for in the growth and waste of herbivore 1. How much is missing? What do you think happene
It is best to say that electric motors require _______ to work. a. a continuous current b. a galvonometer c. a generator d. energy
Crisis struck the oil industry in the early 1930s because of ...
An object travels 50 m in 4 s. It had no initial velocity and experiences constant acceleration. What is the magnitude of the acceleration?
why every question is 3 hours ago in this application?I want to know the reason if u please. ​
El tema es de polinomios
The diagram provided shows the carbon and nitrogen flow through a man-made mussel bed in the ocean. What evidence would support the law of conservation of mass
A system of equations is given.​y= x^2 −9y= −2x−1 ​What is one solution to the system of equations?
please help me with this question
Simplify the expression. Write your answer as a power. k4⋅k3