sovietspy sovietspy
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada


Eliane bought 3/4 lb. of pears for $2.25 per pound. What did Eliane spend on pears per pound?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 22-02-2021

Answer:

$3 per pound

Step-by-step explanation:

2.25 / .75 = x / 1

.75x = 2.25

x = 3

Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST AND 50 POINTS! Read the excerpt below from act 1.1 of A Midsummer Night’s Dream by William Shakespeare and answer the question that follows
What is aggression & Prejuice? What kinds of aggression are there?
Given z1 = 1+i and z2 = 2+3i. a. Let w = z1 ⋅ z2. Find w and the multiplicative inverse of w. b. Show that the multiplicative inverse of w is the same as the pr
Without using a calculator, explain why the solution to each equation must be a real number between 1 and 2. 11^x = 12
Find the average rate of change in temperature for all 10 days ​
10 Which one of the following is not caused by smoking? A Increased heart rate B High blood pressure C Increased cholesterol levels D Bad breath
Savannah loves to talk on her cell phone . she has $100 in her budget to pay this month's cell phone bill. her cell phone plan is $20 Plus $0.10 per minute of u
According to Buss and his colleagues cross cultural research on mate selection, physical attractiveness is
Find the standard deviation and mean of 3,5,7, and 9.
Match these examples with the correct level of organization. Organ system Tissue Organ'