caitlinferra caitlinferra
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $14.40. How much would 40 pints of ice cream cost?

Respuesta :

scsb17hm scsb17hm
  • 22-02-2021

Answer:

$96

Step-by-step explanation:

14.40 / 6 = $2.40

$2.40 x 40 =

$96

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

If a = 6, then the value of c is...
Abha/Abhay has a very good knowledge of all the tourist attractions in Delhi. (S)He wants to work as a Tourist Guide. Draft a suitable advertisement for public
15 POINTS FOR THE ANSWERS ASAP Which type of portfolio would you prefer to have? Why did you pick that portfolio?
Which pronoun signals a first-person narration? his you our they
what is the square root of 36/196 √36/169
curved surface area of a cone = Trl, where r is the radius and is the slant height. The cone below has a slant height of 23 cm and a diameter of 6 cm. Work out
Why did President Roosevelt send out the Great White Fleet? A. To start an invasion of Japan OB. To take Spanish colonies in the Pacific O C. To demonstrate U.S
what is the largest bone in the human body?​
Select the correct answer. What is the best conclusion to be drawn from this passage? QA Choosing a college can be a very stressful time for students. OB. Stude
I’m what ways we’re the developments across civilizations similar and how did they decrease isolation around the world