springbliss
springbliss springbliss
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Please solve this problem tnx....​

Please solve this problem tnx class=

Respuesta :

blucheese1 blucheese1
  • 22-02-2021

Answer:

27.50

Step-by-step explanation:

Since it is 16.50 each and they bought 5 packets total an easy way to solve this problem would be that you multiply 16.50 × 5 which will give you how much the total cost of the candy would be:

16.50 × 5 = 82.50

Since that is the total amount you would then divide 82.50 by 3 since Mary and her friends all split the cost three ways (since there are three of them):

82.50 ÷ 3 = 27.50

Which will give you your answer.

Answer Link

Otras preguntas

The Suez canal was planned by______________ and finished in ________________________. Two ways technology played a role in the construction of the canal was___
How does the cell get glycolysis going?
How carbon 14 dating is done?
Linnaeus is considered the "Father of _____."
you rent X pair of shoes for $2 each you buy the same number of drinks for 1.50 each you also pay $9 for bowling lane
Which statement best describes a scientific law? A. A description explaining an event B. A feeling about why things happen in the world C. A statement that desc
What is a parliamentary system of government?
Which of the following energy sources is NOT a type of coal or coal-precursor? Peat Petroleum Lignite Anthracite
I need help with 47 and 53 please! At the top it says to simplify the expression. Look at the picture!
If I run 1/8 of a mile 24 times. How many miles did I run