rr3u4bjh4j rr3u4bjh4j
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rachelle bought x pounds of fruit for
$2 per pound and a gallon of milk for
$3.79. She spent a total of $17.29. Write
an equation that can be used to find
how many pounds of fruit she bought.

Respuesta :

greenforestaz
greenforestaz greenforestaz
  • 22-02-2021

Step-by-step explanation:

step 1. 2x + 3.79 = 17.29. this is the answer.

Answer Link

Otras preguntas

What caused feudalism to decline? 1.Because trade increased, cities grew, and a middle class was created, the system was no longer necessary. 2.As trade increas
Simplify 4a+3b-(-2a-3b)
By following Jesus’s teachings, Christians believe they can attain
Solve the inequality for w. w-7<21
what letter comes next 1I2L3F4
By following Jesus’s teachings, Christians believe they can attain
The founding fathers formed the American government based on ideals of the English system of government. What system of government was this?
As the temperature of a substance decreases the average kinetic energy of its particles?
PLEASE. Write about pluses political regime "oligarchy"
Write the improper fraction as a mixed number or a whole number. 38/17