lalagirl55 lalagirl55
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.98 per pound. How much would it cost
to purchase 5.5 pounds of apples?

Respuesta :

LostintheClouds
LostintheClouds LostintheClouds
  • 26-01-2021

Answer: $5.39

Step-by-step explanation:

0.98 x 5.5 = 5.39

Hope this helped ! :)

Answer Link

Otras preguntas

In the gestural drawing muscular dynamism by umberto boccioni, the artist used chalk and charcoal to depict the undulating surface of ________.
If in some year real gdp was $5 trillion and the gdp deflator was 200, what was nominal gdp?
Drawing a conclusion not based on the data is known as ____.
The main keyboard instruments of the baroque period were the organ and the ______.
If the passing of five half-lives leaves 25 mg of a strontium-90 sample, how much was present in the beginning?
Write an absolute value equation that has the solutions x=23
Which bodies of water form a natural boundary between jordan and israel?
If 2n = 12, how many chromosomes are in each daughter cell at the end of mitotic telophase and cytokinesis?
Astronomers believe that nearly all galaxies are moving away from us because
Jonathan must lift a 3000n rock using a lever. jonathan uses 300n of force to push down on the lever to move the rock. what is the ratio of the load to effort i