willowparks71
willowparks71 willowparks71
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

ten oranges cost $1.60. how much do 8 oranges cost?

Respuesta :

Kittenpeeps31
Kittenpeeps31 Kittenpeeps31
  • 26-01-2021

Answer: $1.28 = cost of 8 oranges

Step-by-step explanation:

$1.60 / 10 = cost of 1 orange

$0.16 = cost of 1 orange

$0.16 (8) = cost of 8 oranges

$1.28 = cost of 8 oranges

Answer Link

Otras preguntas

what does 49.39 round to.
Climatic conditions in the southern colonies most directly influenced the development of?
Jessica drew a circle. divided into 8 equal. parts. She shaded 6 parts.
what is equivelent to 16/32
A classmate said that line AB and line DC are parallel based on the diagram below. Explain your classmates error.
Find the sum of 536 and 232
What's 16,048 ÷by 1/8? and can you please explain it
The __________ model of human settlement suggests that urban growth is patterned around transportation networks such as railroads and highways.
How can you identify a linear non proportional relationship from a table, graph, and an equation?
Two elements that have similar properties to copper