kathymperezcool2009
kathymperezcool2009 kathymperezcool2009
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Paul buys a package of stickers for 1.50. There are 75 stickers in the package. What is theme unit cost per sticker?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 26-01-2021

Answer:

The unit cost is: 0.02 $ per sticker

Step-by-step explanation:

Given

Total stickers = 75

The cost of 75 stickers = 1.50 (let say in $)

To determine

The unit cost per sticker

The unit cost per sticker can be calculated by dividing the total cost by the number of total stickers, so

Unit cost = 1.50 / 75

                = 0.02 $ per sticker

Therefore, the unit cost is: 0.02 $ per sticker

Answer Link

Otras preguntas

Jeff wants to add something to his Can Do Circle, so he has decided to try out for lacrosse for the first time. What is Jeff's Explorer voice most likely to say
PLEASE HELP RIGHT NOW A wooden cabinet is in the shape of a rectangular prism. Its base area and height are 10/12m ² and 2/3 m respectively. What volume does
area of circle diameter of 42mm
f(x)x^2.what is g(x)
Which inequality matches the graph? A.) -2x+3y>7 B.)2x-3y<7 C.)-3x+2y ≥7 D.)3x-2y ≤7
How does totalitarianism compare with fascism
What was a result of gibbons vs Ogden
How does lilliputians and Brobdingnagians each represent a different way of viewing humanity?
Starch and cellulose have similar chemical structures, but differ in the _____.
The water on the Earth today has been sustaining life for millions of years. Please select the best answer from the choices provided