bmthgem100 bmthgem100
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Beth bought six candy bars for a total of $16.80. How much
did each candy bar cost?
Write and solve a multiplication equation to find out how much each candy bar
cost.

Respuesta :

richardruelasq19
richardruelasq19 richardruelasq19
  • 26-01-2021

Answer:

16.80 divided by 6 equals 2.8

Answer Link

Otras preguntas

Plz help quickly!!!!!!!!!
I know this isnt a question for yall to just answer but ive been thinking about it for a while If a baby’s legs pops out of its mother at 11:59 PM, and the head
An attorney charges $150 per hour of service. Shirley paid a total of $700 for 3 hours of services. Write an equation in slope intercept form to represent the s
Find the point-slope equation of the line using the point (1,2) and slope of 3/2. Use the slash key (/) to indicate a fraction.
what style of jazz directly influenced rock and roll
If you contribute $2k to your 401k and your company matches up to 5% how much is in the account (assume you have not gone over the 5% match)​
Which of the following is NOT a part of the business cycle? Group of answer choices A. peak B. investment C. contraction D. trough
Write each ratio in simplest form: 2/6 12/16 25/30
uhm what is 3t + 4= 12 + 3t​
$60 and then adds $10 each week, w