53911
53911 53911
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

John went to McDs and bought 6 burgers. The total cost of the burgers was $8. Write an equation for the price of a single burger. Use p as the variable.

Respuesta :

s403167
s403167 s403167
  • 26-01-2021

Answer:

1 burger = 1.33$

Step-by-step explanation:

Answer Link
gia23760
gia23760 gia23760
  • 26-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

8 / 6p = 8

p = 1.34

Answer Link

Otras preguntas

What’s the exact volume of the figure?
Solve. x2 – 5x + 6 = 0 {5, –1} {3, –2} {2, 3} {–2, –3}
In France, sports and clubs are a regular part of a student's school schedule.
a CT air mass is hot and wet cold and dry hot and dry cold and wet ​
The function rule of a certain function is y = -3x + 1. If the input is 7, what is the output?
Select the best possible first step to solving the system by first eliminating the y variable. 4x − 5y = 4 3x 2y = −20 (1 point) Multiply the first equat
Decribe what it means that a project manager must work with diverse group of characters
pliz help...............​
Lo mejor es no _____ you informacion persona. A. crear B. revelar C. guardar D. ingresar
What is a current world problem involving the first amendment and what are a few things that caused it?