landrythompson00
landrythompson00 landrythompson00
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jose bought 11 pounds of rice for $6.
How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

jlsocool2
jlsocool2 jlsocool2
  • 26-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

66

Answer Link
balesaaden78 balesaaden78
  • 26-01-2021

Answer:

0.6

Step-by-step explanation:

we have :

10 pounds of rice  

→

6

$

1 pound of rice  

→

x

$

we need to find  

x

x

1

=

6

10

→

x

=

6

×

1

10

=

3

5

=

0.6

I hope that was clear

Answer Link

Otras preguntas

Who was known as “the Great Compromiser”? Henry Clay Daniel Webster John C. Calhoun John Quincy Adams
Suppose you discover a new microorganism living in an isolated underground cave. It gains nutrition by releasing enzymes into the environment that helps dead or
The handles of the tools like screwdrivers and pliers used by electricians for repair work usually have plastic or rubber covers on them. Can you explain why?
I need help please thanks
The distance from Jeffreys Bay to Knysna is 198km. A driver departs 09:00 from Jeffreys Bay and arrives 11:00 at Knysna. 2.3.1 Calculate the driver's average sp
Give three interpretations about the attitudes of men and women towards when it is acceptable for a husband to hit a wife
If the area of square A is 225 f12 and the area of square B is 400 ft2, what is the area of square C?
According to newton, the greater the masses of interacting objects, the.
Help me urgent please
How is Saturn different from other planets?