treyweaver
treyweaver treyweaver
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

An 8-lb bag of apples costs $7.52. What is the cost of apples per pound?

Respuesta :

lukewigzy
lukewigzy lukewigzy
  • 26-01-2021

Answer:

94 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

You deposit all of your graduation money, $ 2 , 560 , into an account earning 3.5 % interest, compounded annually. You want to let it sit, no deposits or withdr
Which of these provides the best evidence for the existence of the strong nuclear force? a) Most atomic nuclei do not fly apart. b) Some nuclear particles are e
Plot the points (2,0),(2,−3),(2,4),(2,1), and (2,−1). Describe the set of all points of the form (2,y), where y is a real number.
Which of the above scenarios will not affect the calculated ratio between zinc and iodine? (select all that apply.)
true or false? the number of hours of daylight, the rising and setting positions of the sun, and the altitude of the sun at noon are the same on both equinoxes?
Which describes a magnetic material? A. Magnetic poles are not present within the material. B. Magnetic poles are lined up within the material. C. Magnetic pole
In areas where great strength is required, such as abdominal incisions, ________ sutures are used in conjunction with routine abdominal suture layers to add sup
Which of the following statements is most clearly NOT an emotional appeal
Explain why pieces from the ducks help rice plants to grow
what is the work done by the variable force?