uniklamingollama
uniklamingollama uniklamingollama
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Max's Market sells 6 eggs for £1.86.
Groceries Galore sells 8 eggs for £2.56.
Fancy Foodstuffs sells 12 eggs for £3.48.
Which shop's price per egg is better?​

Respuesta :

boomleomike
boomleomike boomleomike
  • 26-01-2021

Answer:

fancy foodstuff .29 per eggs

Step-by-step explanation:

max's market  .31 per eggs

galore .32 per eggs

fancy foodstuff .29 per eggs

Answer Link
Barrelracer1201
Barrelracer1201 Barrelracer1201
  • 26-01-2021
A dozen eggs for $3.48 is priced better at
0.29 cents
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me with this?!?!
How do you rewrite 1 2/3 using twelfths
Help please! This is a pretty easy quesiton, my brain is just fried lol. make sure the answer is about 140 characters! ;) The Klickitat chief and his daughter
The rectangle ABCD is centered at the origin. C has the coordinates (W-V). Determine the coordinates of A, B, and D. A. Al-W, -V), B(-W, V), D(W, V) B. Al-W,-V)
What percent of a foot is 3 in.; 4 in.; 6 in.; 9 in.?
on Saturday a bakery sold 6 cakes and several cupcakes a bakery made a total of 165 if Case sell for $12 each and cupcakes sell for $3 each how many cupcakes di
let x be an integer that satisfies x^4 + 24 = 105. what is the value of x^2 - 24?
Write 6 with denominator 3
imperfect tense Cuando yo era niño, yo _____________ (JUGAR) mucho con mis hermanos Cuando tú eras niño/a, tú _____________ (IR) mucho a la casa de tu abuela, ¿
true or false questions. grade nine science exam.