163170 163170
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $10 to get into the dance and snacks are $2 each. If you have $30 to spend, how many snacks can you buy?

Respuesta :

kieraclarke345
kieraclarke345 kieraclarke345
  • 25-01-2021

Answer:

10 Because if u do 30-10=20 and then 20÷2= 10

Answer Link

Otras preguntas

(d)corevendingPDa60°(e)570° how to solve​
calcula la densidad del aceite sabiendo que un volumen de 150 cm³ tiene una masa de 138 g.​
b is three times as old as c, but in 6 years, b will be only twice as old as c. How old are they now
how did settlement around Omaha, and Nebraska change between 1870 and 1890
In a right triangle ABC, with the right angle at C, point D is located on the side BC such that angle CAD is twice angle DAB. If the ratio of AC to AD is 23, wh
How does geographic isolation drive allopatric speciation?a. Males and females are separated by a barrier.b. Founder effect will not accelerate the process.c. N
Use Matlab code. The following sequence was generated by a linear feedback shift register. Determine the recurrence that generated it. 1, 0, 1, 0, 0, 1, 1, 0,
Why is Okonkwo a hero? in things fall apart
12. What does Goodstein recommend as the best way to lessen outdependence on oil?
Como resuelvo con la regla de 3?