jalisquilla
jalisquilla jalisquilla
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

If gas costs $3.19 per gallon, how many whole
gallons of gas could you buy with $42.00?(Make sure to use a whole number)

Respuesta :

hicof78628 hicof78628
  • 25-01-2021

Answer:

13 gallons

Step-by-step explanation:

42 / 3.19 = 13.166144200626959,

which can be rounded down to 13 whole gallons.

Answer Link
asmaNasr
asmaNasr asmaNasr
  • 25-01-2021

Answer:

13 GALLONS

Step-by-step explanation:

If gas costs $3.19 per gallon, how many WHOLE

gallons of gas could you buy with $42.00?

$42= 13.17 gallons

how many WHOLE gallons? :

13 gallons

Answer Link

Otras preguntas

A pumpkin weighs 4 pounds. How many ounces does the pumpkin weigh A]32 ounces B]40 ounces C]48 ounces D]64 ounces
There is a spinner with 12 equal areas, numbered 1 through 12. If the spinner is spun one time, what is the probability that the result is a multiple of 3 or a
Coffee costs $18.96 for 3 pounds. What is the cost for one pound of coffee
How did Rome treat different sections of its conquered territory?
what are two events that led to the end of the soviet union ​
John baked 12 cakes, 50 muffins, and 42 pastries on Friday. His goal for Saturday is to bake 3 times as many of each item. If represents his production for Frid
Of the following statements, which one best represents the attitude toward the out come of the Supreme Court ruling in Brown v, the Board of Education? Select a
Difference between virtual classroom and real classroom
article 2 of the constitution describes presidential powers ........?A) In Clear TermsB) In Specific Detail C) In broad Terms
please, I need to know how this question is done. please