Zhyles
Zhyles Zhyles
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Nevia spent $0.75 on 1.5 pounds of bananas. At this rate, how much will 6 pounds of bananas cost?
Show work.​

Respuesta :

ItzShinyQueen13
ItzShinyQueen13 ItzShinyQueen13
  • 27-01-2021

correct answer is $3.

hope it helps u :)

Answer Link

Otras preguntas

why did andrew jackson lose the election of 1824
If your paper has 128 rectangles, how many folds did you make?
write an expression used to find 4x275 using mental math and properties of numbers
How Many Moons Does Each Planet Have?
Is 5/7 greater than or less than 1/3
160 is 120 percent of what number
In an election, 11 of 20 voters preferred Ms. Williamson to Ms. Stallings. A total of 3300 people voted in the election. How many voters preferred Ms. Williamso
Describe one important effect of the battle of Saratoga
What item was rationed until 1947? a sugar b fish c tires d oil
An office supply store sells report covers at 3 for $0.96. If the rate remains the same, how much will 10 covers cost? Please show your work. Explain.