sasha0143 sasha0143
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada



Which is the better buy: 4 pens for $2.60 or
12 pens for $7.20

Respuesta :

danniella59
danniella59 danniella59
  • 25-01-2021
12 pens is a better choice
Answer Link
SvqaSimq
SvqaSimq SvqaSimq
  • 25-01-2021

Answer: The 12 pens for $7.20 is the better buy

Step-by-step explanation: each pen is 60 cents. While 4 pens for $2.60 would be 65 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Which reform to the American education system began in the early nineteenth century?
a 13 ft ladder is leaning on a tree is on the ground at a distance of 5 ft from the base of the tree. what is the distance, in feet, between the ground and the
jamila has a bag that contains one tile for each letter of the alphabet what is the propibility that she will pull a vowel? if another bag has 52 tiles in it wi
The Magna Carta contained the principle that __________. the monarch could not tax without the consent of the nobility all religious sects were entitled to tole
two rectangle have an area of 36 square inches name two possible perimeter so for the rectangles
how many km are equal to 3,400 m
0.2 repeating as fraction
The first painter can finish a paint job in two hours. The second painter can finish the same job in 8 hours. How long will it take them to finish the job if th
Why are chromosomes visible during mitosis but not at other times?
what is the participle in this sentence? Sandy was stunned to find she had won the contest. A. Sandy B. stunned C. won or D. contest pleas explain.