Suzispangler6574 Suzispangler6574
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Cost of cashews cost $2 more than peanuts. Gabriel orders 4 cans of cashews and 3 cans of peanuts the total cost was $56. Write an equation for the cost of peanuts

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 26-01-2021

Answer:

3x = 56 - (4x + 8)

Step-by-step explanation:

Let

Cost of peanut = x

Cost of Cashew = x + 2

Total Cost = Cost of Cashew + Cost of peanut

56 = (x+2) * 4 + x * 3

Cost of peanut: 3x = 56 - (4x + 8)

Total Cost = Cost of Cashew + Cost of peanut

56 = (x+2) * 4 + x * 3

56 = (4x + 8) + 3x

56 = 4x + 8 + 3x

56 = 7x + 8

56 - 8 = 7x

48 = 7x

x = 48/7

x = 6.86

Answer Link

Otras preguntas

A block of aluminum has the dimensions: length 5cm, width 3cm and height 1cm and weighs 40.5 g. What is its density?
The area of a square is equal to twice the perimeter of the square. Find the area of the square. 8 units2 64 units2 16 units2 32 units2
What is the court set up in Spain in 1478 to make sure everyone in Spain followed all of the rules and beliefs of the Roman Empire? A: Spanish Inquisition B: A
12/11 ​- (-2/3) in simplest form
what is 6/21 + 5/28 for my homework??????
Please help A. 13 B. 26 C. 40 D. 36 D. 41
Pentagon DEFGH is congruent to pentagon QRSTU what is the length of ----- QU Please help
A local restaurant is offering a special deal in which customers can receive one appetizer, one entree, and one dessert for a fixed price. There are 7 appetizer
Help please similarity triangle
In the game "Telephone," one person receives a message and then passes it on to one or more other people. The number of people who have received the message aft