diannacookielover
diannacookielover diannacookielover
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Can someone help me please?? You buy 3 pairs of jeans for $35.95 each and get a fourth pair for free. What is your cost per pair of jeans?

Respuesta :

usnepal0
usnepal0 usnepal0
  • 25-01-2021

Answer:

3x35.96= $107.88

If you get a 4th one for free

107.88/4 = $26.97 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If a person conjectures about the weather, he or she is a. reporting. c. complaining. b. warning. d. guessing.
A 3.00 L flexible container holds a sample of hydrogen gas at 153 kPa. If the pressure increases to 203 kPa and the temperature remains constant, what will the
how are carbon films and preserved remains different? please helppp first answer get brainlest! ( I think I spelled it wrong lol )
1.70x+1.30y=57.90 5.60y+5.40y= 147.20
HELP PLEASE WITH 5 QUESTIONS!!! 1) long-grain rice costs $0.72/lb. how much would 2.7lb of long-grain rice cost? A)$0.19 B)$1.90 C)$1.94 D)$1.95 2) What percent
imaginative drawing involves the use of events and stories, true or false
estas son las shapes.
What would you predict would be the impact on the christmas island crab population of a very dry season? (site 1)
Which three statements describe laws under apartheid in south africa?
find the product -4(3x-5)