ballerthesavage5380 ballerthesavage5380
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs $3.45 per pound. Which equation best represents the total cost, c, of pounds, p, of cheddar cheese?

Respuesta :

sandlee09
sandlee09 sandlee09
  • 25-01-2021

Answer:

c = 3.45 * p

Step-by-step explanation:

Since the total cost of Cheddar Cheese is dependant on the number of pounds that are being purchased then to calculate the total cost we would need to multiply the price per pound by the number of pounds being purchased. Therefore, the following equation would best represent the total cost of the cheddar cheese...

c = 3.45 * p

Answer Link

Otras preguntas

Find the positive and negative intervals of the following equation: |x| - 3 Thanks!
In a raffle, 9000 tickets are sold for 2 each. There is one prize of1300. What is the expected value of a single ticket in the raffle?
Although genetic analysis is used to determine relatedness between fungal species, traditional classification schemes rely primarily on which two of the followi
PLEASEEEEE HELP ME ASAP!!
What is the phenotype ratio of this heterozygous cross Bernard pea plant
g(x) = x^3 5x^2 6x find zeros
Unit 4 plate tectonics and earth's interior lab 4-5: finding epicenters answer sheet
What is the phenotype of the heterozygous plant? 1) Dominant 2) Recessive 3) Intermediate 4) Cannot be determined
Organizational structure in a high-performance work system encourages and enables continuous improvement, cooperation, and _____? 1) Collaboration 2) Competitio
The break-even point is reached when the contribution margin is equal to ________. 1) Variable 2) Fixed 3) Sales