Nyonnaaaabbabyyy Nyonnaaaabbabyyy
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Pls help I need a good grade on this I’ll brainlest

Pls help I need a good grade on this Ill brainlest class=

Respuesta :

alyssambarb
alyssambarb alyssambarb
  • 24-01-2021

Answer:

the second is better deal

the unit rate for the better deal is $4.07

Answer Link
bigbrainleo
bigbrainleo bigbrainleo
  • 24-01-2021
The second deal is better. The unit rate of the better deal is $4.07/gal.

106/25 = 4.24 per gallon
61.05/15 = 4.07 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

Which explains what George Rogers Clark, the Marquis de Lafayette, and George Washington had in common? A. They were all military leaders during the Revolution
Is democracy as a way of life a characteristic of Athens, Sparta, or both? a. Athens b. Sparta c. Athens and Sparta
What new kind of pottery appeared during the Tang dynasty?
The US military used planes to spray___________, a leaf-killing toxic chemical, which devastated the landscape of Vietnam.
Which of the following correctly ranks nucleic acid structures in order of size, from smallest to largest?
what is 15=-3y+21x in slope intercept form?
There are four more girls than boys in Ms. Raub's class of 28 students. What is the ratio of number of girls to the number of boys in her class?There are four m
What is 5 3/4 minus 4 1/10?
Roots show ____. geotropism because they grow toward gravitational pull. 1.) positive 2.) neutral 3.) negative 3.)
Magnetic levitation has been used to innovate which aspect of life?