lovkaren0889
lovkaren0889 lovkaren0889
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 3 gallons of ice cream for $9.50. Which proportion
can be used to find the cost of 7 gallons of ice cream?

Respuesta :

PiaDeveau PiaDeveau
  • 28-01-2021

Answer:

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of 3 gallon ice cream = $9.50

Find:

Cost of 7 gallon ice cream

Computation:

Cost of 1 gallon ice cream = 9.50 / 3

Cost of 1 gallon ice cream = $3.1667 (Approx.)

So,

Cost of 7 gallon ice cream = 7 x 3.1667

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Answer Link

Otras preguntas

Can you help me with this question.
A kite with a string 150 feet long makes an angle of 45 degrees with the ground. Assuming the string is straight, how high is the kite?
Anything published/printed about views or opinions of something happening at that time is a _______ source.
Apply the distributive property and the greatest common factor to write an equivalent expression. Enter your answers in the boxes. 105 + 35m = ( )
How do I solve this?
Does the table represent a function. Why or why not?
solve for a. ab + c = d​
A compound is found to contain 6.1% hydrogen and 93.9% oxygen. Find it’s empirical formula.
Throw away food left out at room temperature for more than two hours (one hour if the temperature was above 90 degrees F). True False
10 pts!! answer sooon!The graph shows British opium exports to China from 1729 to 1832.(graph included) What trend does the graph show?Exports grew significantl