ladydestine ladydestine
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

7. Dwayne bought 12 pounds of nails for $45.48. What was the price per
pound?
A. $7.89
B. $7.39
C. $3.79
D. $3.50
answer pls

Respuesta :

jorryndickenso
jorryndickenso jorryndickenso
  • 24-01-2021
C. $3.79 is the answer
Answer Link
tayler144060 tayler144060
  • 24-01-2021
C. $3.79
45.48/12=3.79
Answer Link

Otras preguntas

what is the cause and effect of inversion, duplication and deletion to a chromosome?
in the 1500 the Council of Trent was led by a group of
A net force of 100 newtons is applied to a wagon for 5 seconds. This causes the wagon to undergo a change in momentum of
PLEASE HELP! :) Which sentence from the passage best supports the idea that Nessie is not a plesiosaur? As a result, there is probably not enough food to suppo
what are the eight business functions
multiply the fractions and simplify the answer 2/5 ×5/7×1/2
Explain how your knowledge of place value helps you divide a number in the thousands by ehole numbers to ten
Which statement about triangles is true? a. All acute triangles are also equilateral triangles. b. All right triangles are also isosceles triangles. c. All equi
The moon casts a shadow on earth during a(n)?........plzzzzzzz guys help
Which sound device best describes this passage? PARALLELISM: repeating a grammatical structure or arrangement of words to create a sense of rhythm and momentum.