jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

2 points QUESTION 16 Which of the following is NOT a benefit of taking notes on books and other study materials? O Greater understanding of what is most importa
PLEASE HELP ILL MARK U AS THE BRAINLEIST
Sodium sulfate solution contains sodium lons, Na+, sulfate ions, (SO4)2-, hydrogen ions, H+, and hydroxide ions, OH-. When sodium sulfate is electrolyzed, hydr
he build his house there .the word there is a ​
Which property justifies drew first step ? A.commutative property of multiplication B.associative property of addition C. subtraction property of equality D. d
The circumference of a circle is equal to n times its diameter. Estimate the circumference of a round swimming pool that has a diameter of 24 feet. Use n=3.14.
circle the words that best complete the sentences.​
HELP WILL GIVE BRAINEST AND 20 POINTS!!! WHY IS IT IMPORTANT THAT KAMALA HARRIS IS VICE PRESIDENT, WHAT HAS SHE PROVEN FOR FUTURE GENERATIONS AND PEOPLE OF COLO
Please help me out!​
Pleaseee help!! Easy 10 points