sabuelkheir sabuelkheir
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Danny "spent $37.35 on 15 gallons of gasoline. What was the price per gallon?"

Respuesta :

23parsskye
23parsskye 23parsskye
  • 22-01-2021

Answer:

$2.49

Divide the total by the gallons, then you get the price per gallon

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

does your heart beat 100,000 times a day? true or false
What caused the stock market boom to get so out of hand? What was the crash like?
A common characteristic of mountains formed by two colliding continents is marine _______ rock. A. sedimentary B. metamorphic C. limestone D. igneous
Blake is cutting a piece of rope into fourths if each piece is 16 inches long what is the length of the entire rope
julius and olivia collect coins. julius has 338 coins in his collection. the number of coins olivia has is 57 less than double the number of coins julius has. h
are all fractions with a denominator of 9 recurring decimals investigate
A tercet is a A. figure of speech. B. literary genre. C. complex rhyme scheme. D. three-line stanza.
Is this right? plz tell me
Blake is cutting a piece of rope into fourths if each piece is 16 inches long what is the length of the entire rope
Select the sentence in which all pronouns are used correctly. A. Just between you and I, I am not impressed by our new manager. B. Be sure to divide all incom