stormeegonzales34 stormeegonzales34
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aiden bought bananas at the store. The bananas cost $0.65 per pound. If
he spent $1.30 on bananas, how many pounds did he get?
*

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

He got 2 pounds on bananas

Step-by-step explanation:

$1.30 / $0.65 = 2

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following bodies of water is not located along Canada’s coasts? A. Beaufort Sea B. the Gulf of Mexico C. the Arctic Ocean D. Hudson Bay
A vindication of the rights of woman was read by many people throughout europe. what technology developed during the 1400s allowed her ideas to be disseminated
Which of these can be used to make payments for public transport? A. La tarjeta b. La licencia de conducir c. El casco d. La bicicleta
Which statement about wind power and natural gas is true A. wind power is nonrenewable and natural gas is renewable B. Wind power is renewable and natur
A group of 4 friends went to the movies in addition to their tickets, they bought a large bag of popcorn to share for 6.25 the total was $44.25 what is the cost
I need to solve for x in the problem x=4m+6. Please help me. I also need to show the work. : \
A hacker is trying to guess someone's password. The hacker knows (somehow) that the password is 5 digits long, and that each digit could be a number between 0 a
What is the actual land form of a shield volcano? PLEASE HELP
Identify a feature of each religion.
Match the inequality to the graph of its solution.